Ti je ketu: Ballina > Opinione > “Lajmërim! Kërkohet një shqiptar që sheh punët e veta”
Intrigat dhe sekretet e kohës
“Lajmërim! Kërkohet një shqiptar që sheh punët e veta”
Të gjithë moralizojmë duke kritikuar dhe duke vënë në dukje se sa të dëmshme janë thashethemet, e po ashtu të gjithë bëjmë thashetheme.

Shkruan Albana Beqiri

Aq shumë merremi me thashetheme, sa tashmë ato janë shndërruar në pjesë të natyrës sonë njerëzore, tërhiqemi prej tyre si me magnet, i duam aq shumë, ashtu si duhet veç dashuria e ndaluar, dhe i kemi kthyer në përditshmëri tonën. I bëjmë çdo ditë, kudo e gjithkund, në çdo lloj ambienti; në shtëpi, në kafene e sidomos në punë. Kafeja nuk shkon pa dozën e mjaftueshme të thashethemeve, të cilat, shkurt e shqip, janë futje e hundëve në punët e tjetrit, cenim i privatësisë së tij, spekulim shpeshherë edhe dashakeq. Thashethemet kanë marrë revan, nuk janë më një modë që kalon shpejt e zgjat sa një sezon, por janë shndërruar në një lloj “realiteti” spekulativ, që na njeh me “të rejat” e fundit. Dhe më të zëshmit në moralizimin antithashethem janë protagonistët e tyre. P.sh., një nga këto ditë, një nga postimet më interesante që kam lexuar në Facebook është ai i fqinjës sime të parë, derë më derë, e cila i ka braktisur “hallet” e dietave të paefektshme karshi peshës së saj, që sa vjen e shtohet, pasi “halle” edhe më të mëdha i kanë rënë mbi kokë. Pasi, falë bizneseve fitimprurëse me tenderë të bashkëshortit të saj, ajo mori një diplomë universiteti e është në udhë e sipër edhe të një diplome masteri, fqinja ime përplot halle, përpos hallit që lidhet me paratë, ka filluar punë si mësuese në një nga shkollat e Prishtinës, e nuk është çudi që shpejt të bëhet edhe drejtoreshë. Halli aktual i saj është edukimi i brezit të ri… Pavarësisht nga ky “hall”, po aq i madh sa paaftësia e saj për të dhënë mësim, ajo nuk i ka harruar zakonet e vjetra, ato të informimit për gjithçka e gjithkënd. Edhe pse është shndërruar në një mësuese “të zellshme”, ajo sërish është e para që ma bën zgjimin e, teksa më zgjat filxhanin e kafesë turke, më tregon për të rejat e fundit, që nga politika e deri te banori i sapolindur te hyrja e ndërtesës sonë. Ndërsa unë prej vitesh vijoj t’i tregoj se nuk më pëlqen kafeja, ajo e injoron këtë fakt, më zgjat kafenë e zier për merak, duke më thënë “pije”, dhe unë e pi pa bërë fjalë, sepse tashmë e kam kuptuar se ajo e di më mirë se unë nëse më pëlqen ose jo kafeja... E teksa më zgjat kafenë, ajo e shton edhe dozën e thashethemeve, një pjesë e mirë e të cilave tashmë natyrshëm sillet rreth punës së saj, kolegëve, nxënësve, drejtoreshës etj., etj. Është e kotë t’i tërheq vëmendjen se nuk më intereson fare çka ndodh në shkollën e saj, pasi ashtu, si për kafenë, m’u desh të kuptoja se ajo e di më mirë se unë se çka duhet të më interesojë mua. Një herë të vetme që tentova ta ndërprisja, ajo mori pozën e njeriut të fyer e më pyeti plot pezëm: mos po të dukem si thashethemexhike unë ty, a? Ndërsa nxitova ta qetësoja, duke i kërkuar falje, po atë ditë ajo postoi në Facebook statusin “Lajmërim! Kërkohet një shqiptar që sheh punët e veta”… Ky postim dukshëm e “distancoi” atë nga statusi i thashemexhikes. Me kaq u mbyll historia e qejfmbetjes së saj, por jo edhe lumi i informacionit mbi gjithçka dhe gjithkënd nga vendi i saj i punës. Ndërsa më dhimbsen në shpirt kolegët e fqinjës sime për atë çka u duhet të heqin prej saj dhe më shumë se ata, më dhimbsen nxënësit, të cilët presupozohet se ajo duhet t’i mësojë dhe t’i edukojë, fqinja ime e parë derë më derë më sjell ndër mend një personazh po aq grotesk sa ajo, një ish-kolegen timen nga puna në ministri, e cila po ashtu e kishte zanat e shkuar zanatit përfoljen. Ishte puna ime e parë në një institucion shtetëror dhe kisha një ide fikse se në zyrat e shtetit thashethemet nuk kanë vend. Aty punohet, mendoja, e ku punohet, nuk ka vend për fjalë e llafe të kota… Shumë shpejt do të ndërroja mendje: zyrat e institucioneve ishin vend ideal për thashetheme e përgojime, përfolje e ngandonjëherë edhe intriga të qëllimta. Thashetheme mbi kolegët e zyrës, shefat, kolegët e zyrave të tjera etj., qarkullojnë me bollëk, janë pjesë e bisedimeve të përditshme jo vetëm në kafenë e pauzës, por edhe gjatë orarit të punës, sepse e vërteta është se pjesa dërrmuese e bisedave dhe diskutimeve mes kolegëve është shumë personale dhe aty ku diskutimet janë personale edhe mundësia e thashethemeve është më e madhe, madje është vendi ideal për to. Gjithmonë gjendet një person i shndërruar në “burim” të pashtershëm informacioni për gjithkënd dhe këdo, për secilin punonjës, që e ka një as nën mëngë, një të dhënë që mund t’i duhet dikur për t’u përdorur kundër dikujt, duke u përhapur më së lehti dhe ashtu si pafajësisht në trajtën e thashethemes. 

 

#RevistaTEUTA

 

Ju gjithashtu mund të jeni të interesuar në..

 

 

Revista TEUTA
Teuta Magazine

Revistë Moderne për Gruan Dhe Familjen
"Revista TEUTA"
Prishtinë, Kosovë

 

 

Të gjitha të drejtat e portalit www. revistateuta.com janë të rezervuara.
Asnjë material, nuk mund të shfrytëzohet, kopjohet, riprodhohet, publikohet në asnjë mënyrë nga ndonjë portal apo ndonjë medium tjeter pa leje të shkruar nga TEUTA.
Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin. COPYRIGHT TEUTA
Kontakt: info@revistateuta.com  www.revistateuta.com
Prishtinë, Kosovë
 

Mobile Version | Desktop Version